БлогМоніторинг процедури закупівлі. Як діяти замовнику?

07.03.2023

Моніторинг процедури закупівліДрузі!

Погодьтесь, новина, що по Вашій закупівлі розпочалась процедура моніторингу ДАСУ точно не відноситься до тих речей, які можуть порадувати замовника.
Але і в паніку передчасно впадати теж не варто.

Натомість, щоб підготуватись до таких ситуацій пропонуємо Вам ознайомитись з алгоритмом дій, за яким рекомендуємо Вам слідувати аби вийти із ситуації з найменшими втратами👌.

🔷 ЩО ТАКЕ ВЗАГАЛІ МОНІТОРИНГ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПРОВОДИТЬСЯ? 🔷
Моніторинг закупівель🕵️‍♀️‍💻 проводиться Державною аудиторською службою України з метою виявлення та усунення порушень під час проведення процедури закупівлі, укладення договору по її результатами та протягом його дії. Відбувається в порядку передбаченому ст. 8 ЗУ «Про публічні закупівлі». Має попереджувальну функцію.

🔷ЯК УСЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?🔷
✅ Спочатку приймається і оприлюднюється Рішення про початок моніторингу закупівлі, в якому, зокрема, зазначається ідентифікатор закупівлі та опис підстав для здійснення моніторингу (підстави, за якими проводиться моніторинг наведені в част. 2 ст. 8. Закону).
✅ Процедура Моніторингу проводиться публічно через електронну систему, триває не більше 15 робочих днів та закупівлю не призупиняє.

🔷ЩО РОБИТИ ЗАМОВНИКУ?🔷

✅ВЧАСНО НАДАЄМО ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТИ ДАСУ
Аудитори через систему ProZorro можуть запитувати у Замовника пояснення щодо питань, які є предметом моніторингу. У вас є ☝️ 3 РОБОЧІ ДНІ для надання відповіді✍️ на кожен запит. Відповідь 📄надається в електронному вигляді ‍💻через особистий кабінет замовника на майданчику.

✅ВЧАСНО І ПРАВИЛЬНО РЕАГУЄМО НА ВИСНОВОК ПРО РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ ПРОЦЕДУРИ ЗАКУПІВЛІ
Після завершення проведеного дослідження аудитори оприлюднюють Висновок, у якому може бути зазначено:
📌Про те, що «порушень не виявлено». У цьому випадку можна себе похвалити і зітхнути з полегшенням.
📌Про те, що «порушення виявлено» з описом виявлених порушень і з зобов’язанням замовника вчинити певні дії для їх усунення.
☝️❌ Ігнорувати такий висновок, у будь-якому випадку, не можна, адже це може обернутися притягненням уповноваженої особи до адміністративної відповідальності.
Тому ми протягом ⏳ 5 РОБОЧИХ ДНІВ з дня оприлюднення територіальним органом ДАСУ висновку детально його аналізуємо🧐 і з огляду на ситуацію вибираємо один із наступних варіантів дій:

👉 ВАРІАНТ 1. ЯКЩО МОЖНА УСУНУТИ ПОРУШЕННЯ – НАДАЄМО ІНФОРМАЦІЮ ТА/АБО ДОКУМЕНТИ, ЩО СВІДЧАТЬ ПРО УСУНЕННЯ ПОРУШЕННЯ (ПОРУШЕНЬ) ЗАКОНОДАВСТВА.
Якщо твердження ДАСУ про виявлені порушення, викладені у висновку загалом відповідають дійсності і Ви хочете уникнути відповідальності – Вам потрібно усунути виявлені порушення у спосіб у ньому встановлений у висновку – внести зміни в тендерну документацію, скасувати свої незаконні рішення, а за неможливості виправити виявлені порушення, – відмінити торги, якщо ж закупівля завершена – розірвати договір з переможцем. І проінформувати про це ДАСУ.
В такому випадку, у разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення, відповідальні особи замовника не притягаються до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.
☝️ ВАЖЛИВИЙ НЮАНС!
Протягом 5 р. дн. аудитори мають підтвердити в ЕСЗ про усунення замовником виявлених порушень. Тому, якщо на думку аудиторів, замовник порушення не усунув – вони підтвердження в ЕСЗ не оприлюднюють. Закон в такому випадку не звільняє від адмінвідповідальності😕 .

👉ВАРІАНТ 2. ЯКЩО ПОРУШЕННЯ Є, АЛЕ УСУНУТИ ЙОГО НЕМОЖЛИВО – МОЖЕМО НАДАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ПРИЧИНИ НЕМОЖЛИВОСТІ УСУНЕННЯ ВИЯВЛЕНИХ ПОРУШЕНЬ.
Відміна торгів можлива лише до моменту оприлюднення договору про закупівлю. Якщо моніторинг проводиться по завершеній закупівлю – єдиний варіант, щоб усунути порушення – розірвати договір з переможцем. Проте уповноважені на проведення закупівлі особи не завжди володіють можливістю схилити переможця до добровільної згоди на розірвання договору. А без згоди сторін – розірвати договір можна лише в судовому порядку.
В такому випадку – замовнику доцільно принаймні підтвердити в електронній системі, що він вжив всіх від нього залежних заходів до виконання зобов’язань наведених у висновку, в тому числі ініціював процес розірвання договору.
☝️ Але, майте на увазі, що від відповідальності Вас це не звільнить😟 !

👉ВАРІАНТ 3. КОЛИ ТВЕРДЖЕННЯ ДАСУ, НАВЕДЕНІ В ВИСНОВКУ НЕ ВІДПОВІДАЮТЬ ДІЙСНОСТІ – МИ МОЖЕМО НЕ ПОГОДИТИСЯ З ВИСНОВКОМ ТА ПІДГОТУВАТИ АРГУМЕНТОВАНІ ЗАПЕРЕЧЕННЯ ДО ВИСНОВКУ.
Ситуації, коли з висновком ДАСУ неможливо погодитись, трапляються дуже часто. І це не дивно, адже висновок по результату здійсненого моніторингу – це суб’єктивний аналіз законності проведення процедури закупівлі конкретного працівника держаудитслужби. І трактування дій замовника відбувається, зазвичай, не на його користь.

☝️ В ТАКОМУ ВИПАДКУ, КОЛИ ЗАМОВНИК ВПЕВНЕНИЙ, ЩО ПРАВДА НА ЙОГО СТОРОНІ – ЗАМОВНИКУ ПОТРІБНО:
✅ Крок 1.
підготувати аргументовані заперечення до висновку і оприлюднити їх протягом ⏳ 5 РОБОЧИХ ДНІВ
✅ Крок 2.
ініціювати процедуру оскарження висновку у адміністративному суді протягом ⏳ 10 РОБОЧИХ ДНІВ з дня його оприлюднення та повідомити про це в електронній системі закупівель наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.

🔷 ЧОМУ ТРЕТІЙ ВАРІАНТ НАЙКРАЩИЙ НАВІТЬ, ЯКЩО ПРАВДА НЕ ЗОВСІМ НА НАШІЙ СТОРОНІ🤫🤔?🔷
✅Якщо замовник висновок оскаржив, то фактично аудитори позбавляються права складати адміністративний протокол, допоки:
• адміністративний суд⚖️ не прийме рішення у справі за позовом замовника;
• це рішення не набере законної сили.
При цьому:
✅строки накладення адміністративного стягнення, встановлені частиною 1 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП). А саме, що адміністративне стягнення може бути накладене не пізніш як через 2 місяці з дня вчинення правопорушення. Якщо ж правопорушення триває — не пізніш як через 2 місяці з дня його виявлення.
✅Коли справи про адмінправопорушення розглядатиме суд – протягом 6 місяців з дня виявлення, але не пізніше 2 років з дня вчинення правопорушення.

🔷ГОТУЄМО ПОЗОВНУ ЗАЯВУ🔷
✅Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
✔️Отже, позовну заяву слід подавати до окружного адміністративного суду.
✅Відповідно до частини 1 статті 25 КАС України: адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
✔️Отже, замовник може подати позов до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням або за місцезнаходженням відповідача (тобто відповідного офісу Державної аудиторської служби).
✅Позовна заява повинна бути складена відповідно до вимог статті 160 КАС України. Частина 5 зазначеної статті містить перелік того, що обов’язково повинно бути у позовній заяві.
❎У випадку подання позовної заяви з недоліками, суд залишить вашу позовну заяву без руху і дозволить вам виправити недоліки (стаття 169 КАС України).
🚫У випадку, якщо ці недоліки не будуть виправлені, то позовна заява повертається позивачеві (стаття 169 КАС України).

Зрозуміло, написання позовної заяви – річ відповідальна і успішне та грамотне її написання може забезпечити лише час і практика. Тому, звісно, ми переконані, що найкращим рішенням буде звернутись за допомогою до нас 😉.

Друзі!
Вдалих Вам закупівель і мирного неба над головою!

https://tender.lviv.ua/wp-content/uploads/2021/10/logo_white_small_05.png
м. Львів, вул. П. Панча, 7а, офіс 22
+38 (067) 108-05-12
tender.expert.lviv@gmail.com
https://tender.lviv.ua/wp-content/uploads/2021/10/logo_white_small_05.png
м. Львів, вул. П. Панча, 7а, офіс 22
+38 (067) 108-05-12
tender.expert.lviv@gmail.com

КОНСУЛЬТАЦІЯ

Всі права застережено.
© Тендер-експерт 2021